Menu Zavřeno

Nezávislí letos nekandidují

Vážení spoluobčané,

vážení přátelé,

kamarádi,

jak jste se již měli možnost dozvědět, sdružení Nezávislí Horní Lideč se v letošním roce neúčastní voleb do Zastupitelstva obce Horní Lideč. Dlouze a pečlivě jsme kandidaturu zvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli, že je potřeba, dát si po osmi letech přestávku. Dovolili jste nám, abychom Vás v letech 2014 – 2018 a 2018 – 2022 zastupovali v obecním zastupitelstvu. Vaší důvěry a podpory si nesmírně vážíme a moc Vám za ni děkujeme. Když jsme v roce 2014 vznikli, slíbili jsme si, že do komunální politiky vstoupíme bez touhy po funkcích a moci a budeme dělat pouze to, co je v souladu s naším vědomím a svědomím. Možná to zní naivně, ale je to tak. Žádný z kandidátů za Nezávislé neměl zapotřebí usilovat o funkci s polstrovanou seslí, a zároveň měl každý chuť něco v obci změnit.

Dovolte nám nyní malý exkurz do historie. V roce 2014 získali Nezávislí sedm zastupitelů, nicméně největší počet preferenčních hlasů získal člověk z jiné strany. Člověk, kterého si nesmírně vážíme. Byl to kandidát největší a také nejmocnější strany v obci. Vzhledem ke svému předsevzetí, jsme brali jako povinnost pro občany Horní Lidče, nabídnout mu naši plnou podporu při kandidatuře na starostu obce. Prudce jsme však narazili. Bylo nám sděleno, že vše již bylo domluveno a posty rozdány před volbami a my se snažíme politicky pletichařit a změnit vedení obce. Tato informace nás tehdy velmi zaskočila. Nicméně, byl to pro nás velký signál, že cesta, kterou jsme si zvolili, je správná, a něco tady není v pořádku.

Další velkou kauzou, skloňovanou snad při každé zmínce o Nezávislých Horní Lideč, byl a je tzv. Trezor přírody. Kulturní zařízení, které by mohlo sloužit k různým rodinným oslavám, ale také kultuře, to Horní Lideč potřebovala. O tom žádná. Zarazilo nás však, že diskuse není možná, ba přípustná. Zastupitelé bez přístupu ke klíčovým informacím o tomto záměru měli hlasovat a rozhodovat o investici v řádu desítek milionů korun. Dotazy, ať už na předpokládané realizační nebo provozní náklady, počet zaměstnanců, nebo další, i když jen obecné záležitosti, byly přijímány s krajní nevraživostí a odpovědí se nedostávalo.

Ve volebním roce 2018 získali Nezávislí pět zastupitelů z patnácti. Situace se zklidnila, nebezpečí pominulo. Ty „nezávislé, zvědavé, diskutující, a i proti hlasující potížisty“ už nebylo potřeba moc brát vážně, protože nehrozilo, že by stačil jeden hlas, aby převzali iniciativu a mohli rozhodovat o důležitých věcech. V prvním volebním období nám bylo ze slušnosti a pro jistotu, podle hesla „společně chyceni společně pověšeni“, nabídnuto jedno místo v pětičlenné obecní radě, ve druhém volebním období už to nebylo ani jedno. Ale i tak jsme se snažili stále držet své filozofie a nezalidňovat zastupitelstvo konstruktivně mlčícími a se vším souhlasícími zastupiteli. I když je pravda, že přežít rétorická cvičení, slovní manipulace, zlehčování problémů a zveličování nepodstatného…, na to je nutné mít pevnou vůli a polospánek je jednou z možností obrany.

Cítili jsme za povinnost provést malý výlet do historie, i když se jednalo opravdu jen o malou ochutnávku. Ne, necítíme se jako ukřivdění, ani ublížení, ale cítíme za povinnost alespoň takto skromně informovat své voliče, příznivce i odpůrce. Už teď se těšíme na obsáhlé texty nebo uštěpačné poznámky v Obecním zpravodaji, vydaném za obecní peníze, nebo veřejných vystoupeních, které budou hodnotit každé slovo, každé odbočení, poznámku či zmínku, která je zde uvedena. Ale na tom přece nezáleží. My si stojíme za svým, ať už v následujících komunálních volbách zvítězí KDU-ČSL nebo Hasiči, respektive obě strany, s pestrobarevnými letáky, které k Vám jistě poštou dorazily a jsou si tak zajímavě podobné.

Jak už jsme uvedli, v letošních komunálních volbách Nezávislí Horní Lideč nekandidují. (Ne)končit se ale musí optimisticky:

Nezávislí Horní Lideč nekončí! Nezávislí pokračují dál!

Na závěr našeho prohlášení bychom rádi poděkovali vám, občanům Horní Lidče, kteří jste nás celou dobu podporovali. Velmi si Vaší podpory ceníme a doufáme, že jsme Vaši důvěru nezklamali. Děkujeme všem kolegům ze zastupitelstva a děkujeme všem zaměstnancům obce za práci, kterou odvádějí. Přejeme všem, kteří v Zastupitelstvu obce Horní Lideč usednou v následujícím volebním období, aby neměli strach říct svůj názor, být proti, když to odporuje jejich přesvědčení, a více naslouchali občanům.

Přejeme obci Horní Lideč, aby se rozvíjela a aby to bylo dobré místo pro život. A hlavně, přejeme občanům obce, aby se jim v Horní Lidči dobře žilo, aby tady byli šťastní a aby právě tady prožili ty nejkrásnější okamžiky života.

Horní Lideč není jenom nějaká dědina, Horní Lideč je náš domov. Važme si ho!

Na shledanou za čtyři roky!

Nezávislí Horní Lideč